LÄS MER: Beskedet: Alla byggnader måste rivas

LÄS MER: Hårdare tag mot koloniområdena

LÄS MER: Många svartbyggen på koloniområden

Artikelbild

| Kommunen har gett lottinnehavarna ytterligare respit med att riva alla byggnader och städa området.

– Det är en formell uppsägningsdag då arrendeavtalet upphör, men det händer inget akut. Det är ju inte så att vi ska ha området till någonting så att någon står och väntar på att komma dit, säger Olof Carlsson, avdelningschef på samhällsbyggnadskontoret.

Men Arkan Alazawi som har 200 brevduvor i ett duvslag på området är stressad.

– Jag kan inte tänka på något annat. Jag är rädd att de ska stänga området så att jag inte kan gå till mina brevduvor, säger han.

Som vi tidigare berättat fick han i maj 2012 ett tillstånd från miljö- och hälsoskyddskontoret om att få ha sina brevduvor på sin kolonilott. Men när koloniträdgårdsföreningen fortsatte bryta mot avtalet, trots att den fick en skriftlig varning i maj förra året, tog kommunens tålamod slut. Föreningens avtal sades upp och på torsdagen skulle alla byggnader och allt bråte vara borta.

Artikelbild

| På en del lotter ligger massor av bråte kvar.

Men Arkan Alazawis brevduvor är kvar.

– Efter förra artikeln hörde en person av sig om ett annat ställe, men det var tyvärr för dyrt för mig, säger han.

Artikelbild

| Drönarbilden visar att de flesta av kolonistugorna är borta.

Han vet fortfarande inte vart han ska ta vägen med sina brevduvor, som han tävlar professionellt med.

Olof Carlsson känner till situationen och vet att en av hans medarbetare har ett möte inbokat med Arkan Alazawi.

Artikelbild

| När Arkan Alazawi håller i en av duvorna lyser han upp. "Brevduvorna är mitt liv", säger han.

– Nu vet ju jag om att det finns brevduvor och vi ser inget värde i att plåga ihjäl djur, utan vi försöker försäkra oss om att de är borta när vi ska börja städa av området.

Samtidigt betonar han att Arkan Alazawi inte får dra ut på flytten av brevduvorna för länge.

Artikelbild

| På grinden till koloniträdgården sitter en skylt, där det står att området ska vara avstädat till den 14 mars.

– Det här är ingen nyhet. Dialogen med föreningen har ju pågått under flera års tid. Det känns lite som han lever på hoppet. Det här är hans enskilda angelägenhet och jag har inget mandat att tycka synd om honom. Vi tittar på den plats han har föreslagit, men han får hyra mark till marknadsmässiga villkor, säger Olof Carlsson.

Han klargör också att kommunen inte har någon relation till de enskilda lottinnehavarna.

– Vi har hyrt ut till en förening och den föreningens existens är ytterst tveksam just nu. Enskilda lottinnehavarna har hört av sig till och säger att de inte hinner bli klara i tid. Så det vi gör just nu är att titta på om vi kan ge dem ytterligare någon form av respit. Men inte någon jättelång tid, utan som mest månaden ut.